Masaż twarzy – w jakim celu się go wykonuje?
Masaż twarzy to zabieg, który zdecydowanie poprawia stan skóry każdej kobiety. Systematycznie stosowany spłyca zmarszczki, zapobiega powstawaniu nowych i ujędrnia skórę. Można go wykonywać samodzielnie lub u specjalisty. Warto zatem wiedzieć, jak wykonać masaż twarzy w domu krok po kroku.
W dzisiejszych czasach, kiedy medycyna estetyczna staje się coraz bardziej powszechna, rola masażu przestała być doceniana. Po ukończeniu 25 roku życia skóra każdej kobiety produkuje mniej kolagenu, który odpowiada za właściwe napięcie skóry. Pojawiają się niestety pierwsze zmarszczki. Jeśli mięśnie twarzy są systematycznie stymulowane, pełniej wypełniają twarz od środka i napełniają skórę. I to właśnie masaż twarzy jest najlepszą jej stymulacją. Zapewnia dobre samopoczucie i promienny wygląd.
Krok po kroku…
Jak wykonać masaż twarzy? Aby prawidłowo przygotować twarz do masażu należy dokładnie oczyścić skórę twarzy, przeprowadzić demakijaż, a nawet zrobić peeling.
Masaż twarzy należy rozpocząć od niewielkiej rozgrzewki. To kilka sprawnych ruchów masujących szyje od dołu do góry, potem partie twarzy od żuchwy ku policzkom, a na koniec czoło od skroni do skroni. Po tym wstępnym masowaniu można przystąpić do właściwego masażu twarzy. Dobrze jest użyć do jego wykonaniu któregoś z kosmetyków do codziennej pielęgnacji.
Jak zrobić masaż twarzy na jej poszczególnych obszarach?
- czoło – należy je masować od środka w kierunku skroni okrężnymi ruchami, powtarzając czynność sześciokrotnie, kończąc uciskiem na skroniach,
- nos – masowany palcem od jego czubka aż do punktu między skroniami (trzykrotnie),
- oczy – palec wskazujący należy ułożyć na linii brwi, a środkowy pod okiem i delikatne uciskać od wewnętrznej strony oka do zewnętrznej, powtarzając czynność trzykrotnie. Należy zawsze pamiętać, iż skora wokół oczu jest bardzo cienka i znacznie delikatniejsza od skóry w innych miejscach,
- okolice ust i broda- palce, położone na brodzie poniżej dolnej wargi, przesuwane są na zewnątrz i do góry, natomiast okolice ust masowane są nad górną wargą i pod dolną, lekko w górę,
- policzki – masaż tej części twarzy polega na kolistych ruchach od brody w kierunku opuszków ucha (6 razy), następnie na kolistych ruchach od nozdrzy do skroni, przesuwając palce pod kośćmi policzkowymi. Ten etap masażu należy zakończyć delikatnym uciskiem na skroniach.
Ostatni krok prawidłowego masażu potocznie nazywany jest „deszczykiem”. To delikatne, relaksujące oklepywanie twarzy opuszkami wszystkich palców.
Masaż twarzy przynosi najlepsze efekty, jeśli trwa około 20 minut. Powinien być powtarzany przez 10 kolejnych dni, następnie tygodniowa przerwa i od nowa 10 dni masażu. Niektórzy kosmetolodzy radzą, aby masaż regularnie wykonywać raz w tygodniu w przypadku skóry wiotkiej i cienkiej lub 3 razy w tygodniu w przypadku skóry grubszej i mocniejszej.
Techniki masażu twarzy są bardzo różne. Można wykonywać go lekko głaskając skórę. Może tez mieć on formę rozcierania, polegającego na wykonywaniu palcami na skórze kółeczek, bez odrywania rąk w trakcie masażu. Można też robić masaż twarzy, ugniatając delikatnie mięśnie twarzy. Ale ta technika nie jest przeznaczona dla cery naczynkowej oraz skory wokół oczu.
Masaż twarzy powinien być przyjemnym rytuałem, który odpręża i dotlenia skórę. Jest on dobrodziejstwem dla twarzy każdej kobiety.